|
Mszał Rzymski (Missale Romanum) Jest to największa ze wszystkich ksiąg liturgicznych, zawiera ona stałe (ordinaria) oraz zmienne (propria) części Mszy świętej. Jest on konieczny do odprawienia Eucharystii. W Mszale zawarte są odpowiednie teksty na każdy okres liturgiczny, uroczystości, święta oraz wspomnienia, a także formularze do Mszy św. Wotywnych (np. o NMP, świętych). Na końcu umieszczony został tekst mszy w języku łacińskim. Obecnie posługujemy się Mszałem dla diecezji polskich z roku 1986, wydanym przez papieża Pawła VI w 1975 (obecnie z wyd. II). Mszał ten zawiera zmiany w obrzędach mszalnych, dokonane na Soborze Watykańskim II. W tłumaczeniu na język polski jest III wydanie Mszału Rzymskiego z 2002 roku, który nieznacznie różni się od Mszału Pawła VI. W listopadzie 2009 roku pojawiło się w Polsce poprawione wydanie obecnego Mszału, wydane z polecenia papieża Benedykta XVI. Na pierwszych kartach Mszału znajduje się Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego (OWMR), które zawiera przepisy dotyczące sposobu odprawiania liturgii Mszy św.
|
|
Lekcjonarz Jest to księga niezbędna do odprawienia Eucharystii, bowiem jej integralną częścią jest Liturgia Słowa. Został wprowadzony po Soborze Watykańskim II jako osobna księga liturgiczna (wcześniej czytania znajdowały się w Mszale, tzw. Missale plenum - Mszał pełny). Obecnie w Polsce korzystamy z drugiego wydania lekcjonarzy. Tomy I-V zatwierdzono do użytku w 2015 roku, a tomy VI-IX w 2020 roku. W tomach I-V zawierają się czytania biblijne, psalmy responsoryjne i aklamacje przed Ewangelią na poszczególne dni okresów liturgicznych. Podzielone są one na cykle: czytania niedzielne w cyklu trzyletnim: A, B, C. Czytania na dni powszednie zebrane są w cykl dwuletni: Rok I oraz II. Tom I przeznaczony jest na Adwent i Okres Bożego Narodzenia. Tom II na Wielki Post, Triduum Paschalne oraz Okres Wielkanocny. Tomy od III do V na okres zwykły (tom III od 1 do 11 tygodnia, tom IV od 12 do 23 tygodnia, tom V od 24 do 34 tygodnia). W tomie VI umieszczone są czytania o świętych. W tomie VII umieszczone są czytania na msze obrzędowe, a w tomie VIII na msze okolicznościowe i wotywne. Tom IX zawiera teksty na msze za zmarłych.
|
|
Ewangeliarz Kolejną księgą używaną podczas Mszy świętych, szczególnie tych sprawowanych w sposób bardzo uroczysty jest Ewangeliarz. Jest to ozdobna księga zawierająca wyłącznie teksty Ewangelii, odczytywane podczas liturgii. Jest on uroczyście wnoszony w czasie liturgii podczas procesji wejścia, składany na ołtarzu, a następnie przed proklamacją Ewangelii procesyjnie wnoszony na ambonę i kadzony. Po ewangelii powinien zostać złożony na godnym miejscu (nie na kredensie, ławce itp.). Ponadto Ewangeliarz kładzie się na trumnę zmarłego biskupa.
|
|
Obrzędy, Celebret, Tekst do koncelebry Powstał ok. XII w. Rytuały zawierają przepisy dotyczące sprawowania sakramentów i sakramentaliów (np. egzorcyzmy, obrzędy pogrzebu), których może sprawować prezbiter.
|
|
Modlitwa Powszechna Choć czasem ma wygląd kartek (w segregatorze lub nie), również jest to księga liturgiczna; może występować w postaci podzielonych na tomy ksiąg. Zawiera ona prośby w różnych intencjach na każdy dzień roku liturgicznego (łącznie ze wspomnieniami dowolnymi oraz mszami obrzędowymi).
|
|
Agenda liturgiczna Bardzo znaną i często używaną księgą, która nie jest w ścisłym sensie księgą liturgiczną jest Agenda. Znajdziemy w niej modlitwy oraz teksty nabożeństw i błogosławieństw różnych przedmiotów (np. różańca, krzyża), miejsc oraz osób.
|
|
Liturgia Godzin (tzw. brewiarz) Jest to księga liturgiczna stosowana przez kapłanów, ale którą codziennie mogą używać także wierni świeccy. Liturgia Godzin to codzienna modlitwa ludu Bożego, obowiązkowa dla osób duchownych i konsekrowanych. Jest to głównie modlitwa psalmami. Ostatnie wydanie pochodzi z czasów pontyfikatu Pawła VI, czyli po Soborze Watykańskim II.
Brewiarz jest podzielony na IV Tomy: I - Adwent i okres Bożego Narodzenia II - Okres Wielkiego Postu oraz Wielkanocy III - Okres zwykły tygodnie I-XVII IV - Okres zwykły tygodnie XVIII- XXXIV Oraz tom dodatkowy (wakacyjny) - Okres zwykły tygodnie IX-XXVII
|