• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.JPG
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

Nabożeństwa w parafii

Droga krzyżowa – nabożeństwo wielkopostne, składa się z 14 stacji. Ministranci udają się procesyjnie za krzyżem i akolitkami najpierw krótką procesją przed ołtarz, skąd idą od kolejnych obrazów, a od ostatniego wracają znów przed ołtarz i ministranci bezfunkcyjni tam się zostają. Krzyż i akolitki umieszcza się w prezbiterium, po czym krucyferariusz i ceroferariusze dołączają do pozostałych. Po oddaniu czci relikwiom, wszyscy ministranci klękają i wracają do zakrystii bez kapłana.

Gorzkie żale – nabożeństwa wielkopostne, mają charakter nabożeństwa eucharystycznego. Są tradycją wyłącznie polską. Po wejściu i odśpiewaniu tzw. pobudki, wszyscy siadają i słuchają kazania pasyjnego. Następnie następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu, następnie śpiewa się jedną z trzech części, a potem następuje błogosławieństwo sakramentalne, w czasie którego dzwonią dzwonki i gong oraz okadza się Najświętszy Sakrament.

Nabożeństwo majowe - nabożeństwa ku czci Matki Bożej, podczas którego odmawia się lub odśpiewuje litanię lub coś podobnego oraz śpiewa pieśni o Maryi. Może to mieć miejsce zarówno w prezbiterium jak i w bocznej nawie przed wizerunkiem Maryi. Później następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu (więc może być konieczny powrót do prezbiterium), zakończone błogosławieństwem sakramentalnym, w czasie którego dzwonią dzwonki i gong oraz okadza się Najświętszy Sakrament.

Nabożeństwa do NSPJnabożeństwa eucharystyczne odbywające się w czerwcu. W weekendy (mogą też w środy) odbywają się przed mszą, jak inne nabożeństwa, a w tygodniu odbywają się bezpośrednio po mszy (chyba, że jest Oktawa Bożego Ciała), w ten sposób, że po rozesłaniu wiernych następuje wystawienie, więc najlepiej w czasie komunii przygotować kadzidło. Po litanii do NSPJ następuje błogosławieństwom sakramentalne, w czasie którego dzwonią dzwonki i gong oraz okadza się Najświętszy Sakrament.

Nabożeństwo różańcowenabożeństwo zazwyczaj eucharystyczne, odprawiane w październiku. Różaniec ma 20 tajemnic: po 5 radosnych, bolesnych, światła i chwalebnych. W czasie piątej dziesiątki schodzi się do zakrystii aby przygotować kadzidło. Po odmówieniu różańca przeważnie następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu, zakończone błogosławieństwem sakramentalnym, w czasie którego dzwonią dzwonki i gong oraz okadza się Najświętszy Sakrament.

Nabożeństwo za zmarłych – odbywa się w Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu. Ma formę procesji, podczas której odmawiane są modlitwy za zmarłych oraz różaniec lub koronka. Potrzebni są ministranci do nagłośnienia, krzyża, kadzidła oraz wody święconej.

Nabożeństwo różańcowe za zmarłych zalecanych – odbywa się przez pierwsze dwa tygodnie listopada. Odmawia się różaniec, ale nie ma wystawienia.

Nabożeństwo w pierwszy czwartek miesiąca – 15-minutowe nabożeństwo eucharystyczne kończące godzinne wystawienie Najświętszego Sakramentu, często ma wątek powołaniowy, lub dziękczynny za dar kapłańswa. Po krótkiej modlitwie następuje błogosławieństwom sakramentalne, w czasie którego dzwonią dzwonki i gong oraz okadza się Najświętszy Sakrament.

Nabożeństwo w pierwszy piątek miesiąca 15-minutowe nabożeństwo eucharystyczne kończące godzinne wystawienie Najświętszego Sakramentu, skierowane do NSPJ. Po odmówieniu litanii do NSPJ oraz ewentualnie innych modlitw, następuje błogosławieństwom sakramentalne, w czasie którego dzwonią dzwonki i gong oraz okadza się Najświętszy Sakrament.

Nabożeństwo w pierwszą sobotę miesiąca nabożeństwo po porannej Eucharystii. Po wystawieniu oraz rozważaniu jednej z tajemnic różańca, następuje błogosławieństwom sakramentalne, w czasie którego dzwonią dzwonki i gong oraz okadza się Najświętszy Sakrament.

Modlitwa w sobotni wieczór - 15-minutowe nabożeństwo eucharystyczne kończące godzinne wystawienie Najświętszego Sakramentu, wprowadzające nas do świętowania niedzieli. Po krótkiej modlitwie następuje błogosławieństwom sakramentalne, w czasie którego dzwonią dzwonki i gong oraz okadza się Najświętszy Sakrament.

Nieszpory nabożeństwo eucharystyczne odbywające się w niedziele. Po hymnie wszyscy siadają i śpiewają psalmy lub pieśni, po czym następuje czytanie, w czasie którego należy przygotować kadzidło. Na Magnificat musi pojawić się kadzidło, następuje zasypanie, okadzenia ołtarza, kapłana oraz ludu, potem ma miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, zakończone błogosławieństwem sakramentalnym, w czasie którego dzwonią dzwonki i gong oraz okadza się Najświętszy Sakrament.

Nowenna do MBNPnabożeństwo ku czci Matki Bożej, które odbywa się w każdą środę. Przeważnie ministranci udają się do bocznej nawy przed obraz Maryi. Następnie udają się do prezbiterium, gdzie następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu, zakończone błogosławieństwem sakramentalnym, w czasie którego dzwonią dzwonki i gong oraz okadza się Najświętszy Sakrament.

Nabożeństwa papieskie – odbywają się w poniedziałki po porannej i wieczornej Eucharystii. Po rozesłaniu wiernych służba liturgiczna oraz celebransi udają się do bocznej nawy przed relikwie Św. Jana Pawła II, gdzie następują modlitwy zakończone ucałowaniem relikwii. Następnie wszyscy wracają do zakrystii.

Nabożeństwo ku czci bł. Anieli Salawyma miejsce w trzecią sobotę miesiąca po porannej Eucharystii. Po rozesłaniu wiernych służba liturgiczna oraz celebransi udają się do bocznej nawy przed relikwie bł. Anieli Salawy, gdzie następują modlitwy zakończone ucałowaniem relikwii. Następnie wszyscy wracają do zakrystii.

Nabożeństwo Fatimskie odbywa się od maja do października, 13 dnia miesiąca.